عکس ۱

دکتر سورانی

    یک محقق رشته کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری از انجام موفقیت آمیز کار تحقیقی بر روی ۴۵ نوع گیاه خبر داد.

   به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه چهارمحال و بختیاری- دکتر نصراله  سورانی با حضور در دفتر ايسنا    افزود:سال  ۳۴در روستای یان چشمه و خانواده ای کشاورز به دنیا آمدم و تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی در یان چشمه ادامه دادم،  پس از گذراندن مقطع دیپلم در نجف آباد در رشته پزشکی قبول شدم و تخصص خود را در شاخه بیهوشی را در اصفهان و زاهدان به پایان رساندم.

وی تصریح کرد: در طول زمان خدمت نیز در خاش، زاهدان، نیک شهر، چابهار، نهبندان، خراسان جنوبی، قائن، بیدجان، گراش فارس، لامرد، اوز، خوانسار، داران، فریدون شهر، ناغان، اردل، فرخ شهر، ساوه، شاهزند، کردستان و نجف آباد به مردم خدمات رسانی کرده است.

دکتر سورانی به ارائه شیوه جدید برای درمان سالک در سال ۷۲ اشاره و خاطرنشان کرد: سال ۷۲ به طور همزمان ۳۰ درصد مردم فریدون شهر اصفهان به بیماری تب مالت مبتلا شدند که علت آن استفاده زيادي از داروی خاصي که یکی از عوارض آن کری بود، با استفاده از آزمایش ۲ ام ای امکان تشخیص کافی یا ناکافی بودن دوره درمان فراهم و کمک موثری به بیماران شد.

وی رابطه بهداشت و اقتصاد را تنگاتنگ دانست و افزود: چنانچه مردم از لحاظ اقتصادی دارای وضعیت خوبی باشند به رعایت بهداشت رغبت بیشتری نشان خواهند داد.

دکتر سورانی گیاه کلوس را سنبل رشته کوه زاگرس دانست و تصریح کرد: داشتن ریشه عمیق، تاثیر در حفظ خاک، مقاوم بودن در برابر سرما، خاصیت ضدسرطانی، ضد التهابی و خوراکی از مهم ترین ویژگی های این گیاه در حال انقراض است.

وی با اشاره به اهمیت تکثیر گیاهان در حال انقراض اظهار داشت: گیاهان دارویی و خوراکی زیادی در رشته کوه های زاگرس رشد می کند که متاسفانه در حال انقراض هستند این در حالی است که با تشویق مردم به کاشت و تکثیر این نوع گیاهان با توجه به اشتغال زایی بالای آن می توان از انقراض آنان جلوگیری کرد.

این محقق با بیان اینکه خشکسالی یکی از مهم ترین بلایای طبیعی ایران است خاطرنشان کرد: درحال حاضر برای تهیه آب شرب و کشاورزی از آب چاه به جای آب های سطحی استفاده می شود که این اقدام نتیجه ای جز نابودی محیط زیست ندارد.

دکتر سورانی تصریح کرد: شخم زدن زمین های کم بازده در جهت شیب برای کشت گندم دیم هیچ صرفه اقتصادی جز نابودی خاک ندارد بنابراین کشت گندم آبی در منطقه خشکی مانند ایران که برای هر هکتار آن ۵ هزار مترمکعب آب مصرف می شود، یک نوع جنایت است.

به گفته وی، نمونه زنده این اتفاق در استان اصفهان در حال رخ دادن است به طوری که این استان با همه آبی که ازکوه های زاگرس در چهارمحال و بختیاری و فریدون شهر برده نه تنها نتوانسته مشکلات خود را حل کند بلکه شرق این استان نیز به خشکسالی و فقر عجیبی گرفتار شده است.

وی ادامه داد: استاندار استان اصفهان اعلام کرده که حتی با راه افتادن تونل سوم کوهرنگ، مشکل کمبود آب این استان حل نمي شود و در صورت لزوم آب شور خلیج فارس به استان پمپاژ خواهد شد این در حالی است پمپاژ و شیرین کردن آب شور هزینه های هنگفتی دارد.

دکتر سورانی با بیان اینکه اکنون پمپاژ آب از عمق زمین به دلیل عمیق شدن سطح چاه ها دیگر توجیه اقتصادی ندارد اظهار داشت: تهدید شدن شهرهای بزرگ نظیر اصفهان توسط شن های روان، مشکلات کشاورزی خوزستان به دلیل برداشت بی رویه آب و در معرض خطر بودن ماهیان و دیگر آبزیان رودخانه کارون به دلیل غلیظ شدن فاضلاب رودخانه از مهم ترین نتایج نابودی محیط زیست است.

وی برداشت بی رویه آب از چاه ها را عامل اصلی فرونشستن زمین، رخ دادن زلزله بم و خشک شدن درختان مثمر جهرم دانست و خاطرنشان کرد: هرچند در حال حاضر چاه ها به عنوان یک تکنولوژی تاثیرات مثبتی داشته اند ولی در درازمدت بلای جان مردم می شوند به طوری که در چند سال آینده جهرم نیز دچار فرورفتگی و ریزش زمین خواهد شد.

به گفته وی، سد یکی از راه های نگهداشت آب های روان است ولی سد سفید رود نمونه زنده ای است که به دلیل شستشوی زیاد خاک و شخم اطراف دریاچه در عمل قابل استفاده نیست، همچنين با احداث سد زاینده رود نیز حداقل ۹ روستا با ۲۱ هزار هکتار زمین نابود و اهالی آنها حداقل در ۳ استان پراکنده شدند بنابراین اگرچه سدها برای حل مشکلات مردم احداث می شوند ولی متاسفانه موجب از بین رفتن تعداد زیادی از روستاها و کوچ مردم می شود.

این محقق، عامل اصلی تخریب ها را سازمان منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: طبق اصل حفاظت محیط زیست همه حیوانات جزو اکوسیستم منطقه محسوب می شوند در حالی که تنها چیزی که در اين اصل در نظر گرفته نمی شود، مردم بومی این مناطق هستند.

دکتر سوراني اظهار داشت :طبق اصل ۴۴، دولت همه چیز را به مردم واگذاری می کند ولی متاسفانه این اصل در منابع طبیعی پیاده نمی شود.

به گفته وی، چنانچه منابع طبیعی و محیط زیست به طور هماهنگ و طبق اصول، زمین ها را به مردم واگذار کنند نه تنها آب و خاک منطقی شود بلکه درآمد زایی و اشتغال را نیز در برخواهد داشت در غیر این صورت مردم نه تنها از منابع طبیعی حفاظت نمی کنند بلکه براي نابودی آن نیز اقدام می کنند.

وی سیاست های غلط منابع طبیعی را عامل اصلی محافظت نشدن جنگل توسط مردم دانست و خاطرنشان کرد: با شعار دادن نمی توان برای جامعه کار انجام داد ولی با توجه به طرح های الگویی و عملی می توان آینده جمع کثیری از مردم را تضمین کرد.

دکتر سورانی با بیان اینکه خرده مالکی یکی از بزرگترین آفت های کشاورزی است ادامه داد: یکپارچه سازی زمین ها و مکانیزه کردن کشاورزی یکی از ضروریات حفظ منابع طبیعی و توسعه کشاورزی است.

وی هماهنگ نبودن کشور ژاپن با طبیعت را عامل اصلی سونامی عظیم ژاپن دانست و تصریح کرد: همه انرژی ها روزی به پایان می رسد ولی داشتن تعامل با طبیعت موجب غلبه انسان بر طبیعت می شود.

دكتر سوراني با اشاره به اهمیت حفظ آب های موجود جهت استفاده درست اظهار داشت: ذخیره کردن آب های سطحی با شیوه های متعدد در زمین، احداث سد خاکی مکانیزه و استفاده از گونه های درختی در مسیر آب های سطحی و قنات ها به ویژه در مکان های کوهستانی، کاشت گونه های متعدد درخت یا درختچه در فواصل ردیف های ایجاد شده و کاشت گیاهان دارویی و خوراکی در بین درختان به جای علف هرز نه تنها از تبخیر آب جلوگیری می کند بلکه سيراب شدن مزرعه از آب ذخیره شده و بالارفتن سطح آب های زیرزمینی منطقه را نیز به دنبال دارد.

وی با تاکید بر شناسایی مزارع الگویی همه استان ها براي معرفی به افراد علاقه مند خاطرنشان کرد: پیدا کردن ژن های مناسب گیاهان هر منطقه و شیوه پیوند این گیاهان از مهم ترین اقدامات براي كشت گياهانم بوده ولی کشت این گیاهان به دلیل بالا بودن هزینه کارگری باید به صورت مکانیزه و یکپارچه انجام گیرد به همین منظور برای اشتغال زایی وسیع و کاهش عوارض اجتماعی باید در مرحله اول با تشویق افراد پیشرو به ایجاد مزارع الگویی اقدام و پس از یکپارچه سازی اراضی مالکین خرده پا و مکانیزه کردن آنها به کاشت این محصولات اقدام کرد.

دکتر سورانی تغییر ذائقه مردم براي استفاده از موادغذایی که آب کمتری نیاز دارند را یکی از اصول مهم موفقیت در شاخه كشاورزي دانست و افزود: در کشور خشکی مانند ایران مقادیر زیادی از آب زاینده رود برای کاشت برنج در اصفهان و فارس استفاده می شود این در حالی است که برنج، پروتئینی در حد سیب زمینی و گندم دارد ولی مصرف آب آن بالاست.

به گفته وی، در حال حاضر گیاهی کشف كرده ام که به جای ۱۲ درصد پروتئین برنج دارای ۱۶ درصد پروتئین، مصرف کم آب و امکان کاشت در دو فصل پاییزه و بهاره بوده و به طور مکانیزه کشت می شود.

وی تصریح کرد: چنانچه مسئولین از ایده های نو حمایت کنند به جای استفاده از سوخت های فسیلی و اتمی که عوارض شدید دارند می توان از گیاهانی که سوزاندن آنان هیچ گونه عدم تعادلی در طبیعت ایجاد نمی کند، برای ایجاد انرژی استفاده کرد.

خبرگزاری ایسنا