شهادت امام حسن مجتبی

دکتر سورانی

ایده محقق شهرکردی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی

شهرکرد- ایرنا-یک محقق چهارمحال و بختیاری با انجام تحقیقات میدانی در بخش کشاورزی به ایده و راهکارهای عملی برای مقابله با خشکسالی، مهار سیلاب ها، حفظ محیط زیست، مقابله با ریزگردها و در نهایت اقتصاد مقاومتی دست یافته است.

http://img7.irna.ir/1394/13941023/81918544/81918544-70442425.jpg

به گزارش ایرنا، دکتر  نصرالله سورانی روز چهارشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز شهرکرد با ارائه تحقیقات علمی و عملی خود بخشی از دستاوردهای خود در این زمینه را رونمایی کرد.
این محقق گفت: جهان امروز از وجود آلودگی های زیست محیطی به شدت رنج می برد و این موضوع مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، که ناتوانی در مهار این وضعیت، جهان را با بحرانهای جدی روبرو می کند.
وی، کاشت گیاهان مقاوم و سازگار با محیط را مهمترین راهکار برای رفع مشکلات زیست محیطی دانست و افزود: برای جلوگیری از ضایعات زیست محیطی و ایجاد تعادل در زمین ضروری است تا به کشت گیاهانی پرداخت که ضمن اینکه به آب بسیار کمی نیاز دارد بلکه مقاوم و سازگار با محیط باشد.
سورانی از شناسایی ۴۵ نوع گیاه مقاوم و کم مصرف در کشور خبر داد و گفت: با تحقیقات بسیاری که تاکنون انجام داده است،برای هر نقطه ای از کشور یک یا چند گونه گیاهی شناسایی کرده شده است تا متناسب با هر اقلیمی بتوان گونه های مقاوم و سالمی کشت کرد.
این محقق با تاکید بر تغییر الگوی کشت در کشور، تصریح کرد: با وجود خشکسالی و بحران آب در بسیاری از استانهای کشور همچنان گیاهانی با مصرف بالای آب کشت می شود که این امر مشکلات حوزه کشاورزی کشور را تشدید می کند.
سورانی ادامه داد: در همین راستا الگوی کشتی طراحی کرده ام که ضمن اینکه گیاهان برخلاف شیب آب، کشت می شود،بلکه این نوع کشت تلفیقی از درخت و گیاه علفی و مکانیزه انجام می شود.
وی با تاکید بر ذخیره آب در زیرزمین برای مقابله با هدررفت آب های سطحی، تصریح کرد: بهترین راهکار برای مهار سیلاب ها و بهره وری از آبهای سطحی ذخیره کردن آب در زیرزمین با استفاده از شیوه های نوین کشاورزی است.
این فعال حوزه اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: با تلفیقی از راههای مکانیزه، بیولوژیک و گیاهان سازگار با محیط زیست و با صرفه اقتصادی می توان تحول بزرگی در کشاورزی و به ویژه حفظ محیط زیست کشور و جهان ایجاد کرد.
سورانی افزود: با این راهکار،می توان با خشکسالی مقابله کرد و حتی سیلاب ها و آبهای جاری را نیز می توان مهار کرد و با الگوهای کشت مناسب با هر اقلیم، تحولی در حوزه کشاورزی کشور ایجاد کرد.
وی با تاکید بر حمایت جهاد کشاورزی از طرح های اقتصادی مقاومتی، اظهار کرد: باحمایت سازمان جهاد کشاورزی و آموزش این روش های نوین به کشاورزان می توان به خوبی اقتصاد مقاومتی را در این حوزه محقق کرد.
به گزارش ایرنا، دکتر نصرالله سورانی متخصص بیهوشی علاوه بر فعالیت های پزشکی،در حوزه کشاورزی تحقیقات میدانی نیز دارد و تاکنون طرح ها و تحقیقات کشاورزی خود را در مناطقی از استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان اجرایی کرده است.
۷۳۶۳/۲۰۹۷